
Manapság divatos elégedetlennek lenni és mindig többet akarni. Nincs is ezzel baj addig, amíg ezt valóban örömtelinek gondoljuk. Csak ennek sosem lesz vége és mindig jönnek újabb kívánságok, amik által azt hisszük, hogy többek, jobbak, okosabbak leszünk. Álljunk meg egy pillanatra és nézzünk körül mennyi mindenért lehetünk hálásak. Addig, amíg nem betegszünk meg, nem is tudjuk értékelni az egészséget. A tudatos örömteli élet azt jelenti, hogy most azonnal szándékozunk értékes, boldog életet élni.
Ne dőljünk be a reklámoknak, melyek szerint senki sem vagy, ha nincs meg a legújabb kütyüd. De tudsz annak egyedül, magadban örülni? Csak ideig-óráig, hiszen ha nincs kivel megosztani az örömöd, már nem is olyan értékes a legújabb szerzemény. Hogy mi lehet az extra? – ezek után könnyű kitalálni. A közös élmény vagyis a személyes kapcsolat és jelenlét teszi lélekmelengetővé a meghitt pillanatokat. Az egymással való törődés mindkét félnek energiát ad.
Bátor boldogságteremtő beszélgetések
Sokszor az is segít, ha kiadjuk magunkból bánatunkat, csak legyen, aki meghallgasson. Rohanó világunkban már elveszítettük ezt a képességünket, hogy egy jót beszélgessünk úgy, hogy az mindenki számára felemelő legyen. Persze ha egy csomó negatív gondolattal van tele a fejünk és ettől nem hagyjuk eltántorítani magunkat, akkor nem várhatjuk, hogy az eredmény belső béke legyen. Előfordul, hogy a bensőséges beszélgetés azért nem tud kibontakozni, mert a beszélgető partnerek zárkózottak és nem mernek megnyílni egymás előtt. Attól is tarthat valaki, hogy visszaélnek majd a kiadott információkkal. Amerikában mindenkinek van pszichológusa, mert lelki gondjait inkább szakemberre bízza és a dokit a titoktartás is kötelezi diszkrécióra. Szép, de nem mindig egyszerű feladat a lélek fejlődését a megfelelő irányba terelni.
Számtalan elmélet és módszer létezik már a boldogság elérésére, de újabb és újabb módszerek jelennek meg. Ez bizonyos szempontból azt is jelenti, hogy szükség van rá.
Ha boldogok vagyunk, annak számos pozitív következménye van: például segítőkészebbek, egészségesebbek lehetünk és tovább élhetünk, mint azok, akik kevésbé érzik jól magukat a bőrükben. (Szondy Máté: Megélni a pillanatot)
A negatív érzelmek természetes emberi reakciók. Senki nem tudja elkerülni, hogy a harag, félelem vagy a csalódottság ne merüljön fel benne. Ezek természetes velejárói az életnek azért is, mert az ember társas lény és sokfélék vagyunk.
A tudatos örömteli élethez vezető lépések
Téves elképzelés, hogy majd boldog leszek ettől, attól, amattól és ha ez létrejön akkor jön el a jó világ. Az örömteli állapotot elő tudjuk idézni magunkban. Ez azt jelenti, hogy elménket tréningezhetjük a boldogságra. Gondolj csak egy olyan esetre, amikor elismerést kaptál, vagy hogy milyen érzés volt amikor valaki eltalálta, hogy mit szeretnél kapni szülinapodra. A gyakorlatot abban kell megszerezni, hogy ne töltsünk túl sok időt a negatív érzelmekkel.
A tudatos jelenlétet akkor alkalmazzuk helyesen, amikor figyelmünket egy bizonyos dologra irányítjuk, mégpedig olyanra, ami a jelen pillanatban történik. Nehéz száműzni elménkből egy esemény értékelésének kényszerét. Mindig véleményezni akarjuk a történteket és ezt természetesen a saját szemszögünkből tesszük meg. Kizárólag arra tudunk fókuszálni, hogyan érint ez minket.

Tudatos jelenlét dióhéjban
Hogyan tudjuk eldönteni, hogy mikor vagyunk a tudatos jelenlét állapotában. Van néhány jellemző aminek teljesülnie kell, akkor, hogy megéljük a jelen pillanatot. A tudatos jelenlétet eszközként használhatjuk az örömteli élethez.
- A jelen pillanatra irányított figyelem: kizárólag egy konkrét tevékenységre, jelenségre fókuszálni
- Ítélkezésmentes hozzáállás: a kritika mellőzése
- Reagálásmentesen: csak megfigyeljük a fellépő érzeteket
- Kíváncsian tekintünk az élményekre: nyitottak maradunk annak befogadására
- Elfogadás: a felmerülő gondolatot, érzést elfogadjuk, de tudatosítjuk, hogy ezek csak gondolatok, érzések
Turbó tippek tudatos örömteli élethez

Konzultáció: katalin@silvametod.uk.com
Facebook blog: /https://www.facebook.com/ThetaKata/